15 lat Pomorza Zachodniego w UE: piknik i DOFE
Od 10 do 12 maja br. swoje wnętrza otworzyły instytucje, które zmieniły się dzięki unijnym środkom. Na Pomorzu Zachodnim to m.in. Opera na Zamku, wielka oczyszczalnia ścieków w Szczecinie czy Ratusz w Kołobrzegu. W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich i obchodów 15-lecia Polski w UE odbył się także 11 maja br. na Placu Solidarności piknik m.in. z multimedialnym pokazem laserowym i inscenizacją przejścia granicznego.
 
Szlaban, straż graniczna, humorystyczne rewizje, „paszporty” dla uczestników, pieczątki, a to wszystko podczas inscenizacji przejścia granicznego, w ramach wspólnego świętowania 15 rocznicy Polski w UE, 11 maja na Placu Solidarności w Szczecinie.
 
W trakcie gry miejskiej można było spotkać tajemniczych przybyszów z przeszłości. Uczestnicy tej zabawy zmierzyli się z serią zadań, aby pomóc im powrócić do własnych czasów. Na scenie koncertowej pojawili się lokalni artyści, laureaci plebiscytu Marzenia Utkane z Gwiazd, m.in. "The Jammps”, "Yallow" czy "Fishing Group". Wieczorem odbył się laserowy pokaz w ramach którego na ekranie wodnym zaprezentowana została grafika stworzona z okazji 15 rocznicy przystąpienia Polski do UE. Widowisko wzbogacono akcentami pirotechniki scenicznej - w tym słupami buchającego ognia tańczącego w rytm muzyki.
 
Weekend z DOFE, który odbył się w dniach 10-12 maja to zwieńczenie hucznych obchodów 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a zarazem największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. W tych dniach odbywały się wydarzenia, podczas których beneficjenci otwierali drzwi, oferowali zniżki, darmowe wejścia, żeby zaprezentować projekty zrealizowane dzięki środkom Unii Europejskiej.
 
W Szczecinie efekty wykorzystania eurofunduszy pokazała m.in. Opera na Zamku, Oczyszczalnia Ścieków Komunalnych „Pomorzany” czy Centrum Symulacji Medycznej.