Bolesława Chrobrego 21 w Stargardzie. Tam trzeba zaglądnąć
To właśnie pod tym adresem odtworzono kamienicę, by w jej wnętrzach ulokować kolejny regionalny „Kopernik”- Stargardzkie Centrum Nauki „Filary”. Na czterech piętrach znajduje się 55 urządzeń, które pozwalają odkryć tajniki wiedzy w sposób praktyczny i ciekawy. Inwestycja była możliwa dzięki unijnym funduszom RPO WZ 2014-2020. W poniedziałek, 27 września 2021 roku nowa edukacyjna przestrzeń zainaugurowała swoją działalność. Podczas uroczystości otwarcia władze samorządu województwa reprezentował dyrektor Gabinetu Marszałka Krzysztof Barczyk.

Stargardzkie Centrum Nauki „Filary” przy ul. Bolesława Chrobrego 21 będzie miejscem pobudzającym ciekawość i zachęcającym do zgłębiania wiedzy. Właśnie tam lokalna młodzież odkryje tajemnice świata nauk ścisłych i przyrodniczych.
– Gratuluję Stargardowi tej inwestycji. To piękne miejsce, gdzie w sposób praktyczny będzie można zgłębiać tajniki wiedzy – mówił dyrektor Gabinetu Marszałka Krzysztof Barczyk. 

SCN to 4 pietra i 55 w większość interaktywnych urządzeń. Na najniższej kondygnacji powstał się dział Kupcy, gdzie można dowiedzieć się jak dawniej Stargardzie wyglądał handel zbożem. Dalej w dziale Życie poznamy tajniki inżynierii dawnej i współczesnej. Kolejne działy to Do broni, na mury oraz Innowatorzy z nowoczesnymi technologiami.
– Wykonaliśmy kolejny krok do poprawy standardu życia w mieście. To ważna inwestycja, bo warto pokazywać naukę dzieciom i młodzieży w sposób atrakcyjny. Chcemy, by każdy kto odwiedzi Centrum chciał do niego wracać – powiedział prezydent Stargardu Rafał Zając.

Powstanie lokalnego kopernika było możliwe, bo wcześniej rewitalizację kamienicy przeprowadziło Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Wykonawcą robót była firma Ciroko. Najpierw zniszczony budynek rozebrano, a potem odtworzono. Wszystko po to, by ulokować w nim właśnie Stargardzkie Centrum Nauki „Filary”.

Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 12,5 mln zł, z czego sama modernizacja obiektu to prawie 8 mln zł. Do renowacji kamienicy 4 mln zł dołożył Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Warto nadmienić, że Stargardzkie Centrum to jeden z kilku obiektów tego typu tworzących wojewódzką sieci. To właśnie w Stargardzie, w maju 2018 roku, podpisano porozumienie o współpracy w tym zakresie, pomiędzy samorządem województwa, lokalnymi samorządami i Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Sieć obejmowała m.in.: Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku, Lokalne Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje" w Wałczu oraz Centrum Popularyzujące Naukę w Świdwinie. Instytucje zobowiązały się wówczas współpracować przy tworzeniu wystaw czasowych, tworzyć wspólne projekty edukacyjne i rozwojowe, wymieniać się doświadczeniami. Kilka tygodni temu otworzono obiekty w Wałczu oraz Świdwinie.