Na rynku zachodniopomorskim pojawiła się nowa, interesująca możliwość otrzymania pomocy finansowej oraz merytorycznej dla nowych pomysłów w obszarze zrównoważonej energetyki.

KIC InnoEnergy to agenda Komisji Europejskiej zajmująca się promowaniem innowacji, przedsiębiorczości i edukacji w obszarze zrównoważonej energii. Partnerami KIC są wiodące polskie i europejskie przedsiębiorstwa z sektora energetycznego, uniwersytety i centra badawcze. To łącznie 150 podmiotów, które ułatwiają powstawanie, rozwój i wdrażanie na rynek pomysłów, patentów i produktów.

– Wsparcie, jakie można otrzymać w ramach KIC InnoEnergy, obejmuje cały proces rozwoju nowego pomysłu komercyjnego – od organizacji działań po zarządzanie firmą, finansowanie poszczególnych etapów tych działań, rozwój firmy oraz pomoc w uzyskaniu kapitału zewnętrznego, np. Venture Fund – wyjaśnia Konrad Frontczak, regionalny reprezentant KIC na woj. zachodniopomorskie. Pieniądze, którymi dysponuje KIC, pochodzą z Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).

W ramach środków KIC przewidziane jest prefinansowanie, na które składa się grant do 30 tys. euro na dopracowanie technologii (prototyp, ochrona własności, itp.), 20 tys. euro na koszty osobowe, 15-18 tys. euro narzutu dla twórcy. Razem może to być nawet 150 tys. euro na okres do dwóch lat. 

Na etapie komercjalizacji spółki, przez pierwsze 12 miesięcy, ma ona dostęp do doradztwa prawnego, księgowego, przestrzeni biurowej, partnerów KIC. Możliwe jest skorzystanie z Funduszu Inwestycyjnego KIC do 12 tys. euro na rozruch czy dodatkowego finansowania do 500 tys. euro (wymagane jest wówczas konsorcjum z min. dwoma partnerami).

– De facto środki KIC są elastyczne i dopasowane do potrzeb firmy – jeśli są one większe niż pół miliona euro, to KIC posiada dostęp do 12 funduszy Venture, które nie wprowadzają już żadnych ograniczeń. Kluczowe jest nie tylko wsparcie finansowe, ale dostęp do klientów i partnerów KIC, a należą do nich potentaci na rynku energetycznym, np. koncern ABB.  – podkreśla Konrad Frontczak.                                                       

– KIC standardowo obejmuje 10-15 proc. udziałów w spółce. A jeśli ona zacznie zarabiać, to KIC bierze 3 proc. od przychodów. W przypadku większych nakładów na rozwój firmy KIC obejmuje dodatkowe udziały, jednak nie więcej niż do 20 proc. łącznie. W porównaniu do oferty komercyjnych inwestorów, jest to bardzo atrakcyjna opcja – informuje regionalny reprezentant KIC. 

Co ważne, KIC może także sfinansować rozwój działających już na rynku podmiotów. Dla takich przedsiębiorców KIC ma również szereg propozycji zawierających finansowanie dopasowane do potrzeb produktu/usługi.

- Nie trzeba otwierać nowej działalności, ta opcja może być interesująca dla np. studentów, co innego gdy firma działa już kilka lat na rynku, a właściciele wpadli na nowy świetny pomysł, który wpisuje się we wsparcie zrównoważonej energetyki. W takim przypadku można go realizować w działającej spółce, kwestia wynegocjowania warunków – zachęca Konrad Frontczak – dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, by firmę rozwijać w oparciu o kilka źródeł, np. w połączeniu z Regionalnym Programem Operacyjnym naszego regionu.                               

Dotychczasowe osiągnięcia KIC InnoEnergy w Polsce to osiem założonych spółek oraz 15 projektów innowacyjnych w ciągu trzech lat. Przykładem są firmy Enetech (działają w zakresie audytów energetycznych, fotowoltaiki, odzysku ciepła) czy VIS Energia (projektowanie i wdrażanie zintegrowanych systemów do monitoringu i zarządzania farmami wiatrowymi). 

- W regionie zachodniopomorskim spływają już pierwsze propozycje, umawiane są spotkania z ekspertami z centrali KIC celem podjęcia decyzji o wejściu w temat - twierdzi regionalny reprezentant.

materiał powstał w oparciu o artykuł dostępny na stronie www.szczecinbiznes.pl 

Więcej informacji: kic-innoenergy.com

Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z p. Konradem Frontczakiem, tel. 505 066 276, konrad.frontczak@kic-innoenergy.com