4 mln zł otrzyma koszalińska firma ROMEX. W ten sposób przedsiębiorstwo pokryje koszty nowej, innowacyjnej inwestycji. To budowa nowoczesnego zakładu do produkcji cystern i zbiorników transportowych. Unijne fundusze Urzędu Marszałkowskiego trafią do spółki na mocy umowy, którą we wtorek, 6 lutego 2018 roku podpisał w Koszalinie, wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj oraz prezesi Aleksander i Andrzej Wasilewscy. Towarzyszył im prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Główne założenie inwestycji to powstanie na terenie Podstrefy Koszalin Słupskiej SSE zakładu oraz zakup innowacyjnego wyposażenia do produkcji cystern ze stali nierdzewnej przeznaczonych do transportu drogowego. Nowoczesne zbiorniki zabudowywane będą na podwoziach samochodów ciężarowych, przyczep bądź naczep. Dodatkowo firma wzbogaci się o wysokiej klasy sprzęt do spawania metodą TIG oraz plazmą, a także urządzenia do kontrolowanego odprężania i szlifowania spoin czy plastycznego formowania blachy na długości nawet do 6 metrów.

- Upragniona umowa o dofinansowanie tylko przyspieszy powstanie nowej hali produkcyjnej. Oznacza to, że 2018 rok będzie firmy przełomowy, bowiem podwoimy zatrudnienie wynoszące obecnie 80 osób, a produkt jeszcze bardziej zostanie dopracowany i w pełni profesjonalny. Oczywiście profil dotyczy przyczep i naczep, które woźna mleko, artykuły spożywcze czy środki chemiczne. Tym samym staniemy się silną konkurencją i otworzymy na nowe rynki zbytu - wyjaśniał prezes spółki RomexAleksander Wasilewski.

Koszt inwestycji wyniesie prawie 13 mln zł. Urząd Marszałkowski wspomoże ROMEX kwotą 4 mln zł. Fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przedsięwzięcie, które zakończy się w we wrześniu br., wpisuje się w założenia 1 Osi Priorytetowej „Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie”, działanie 1.5 „Inwestycje przedsiębiorstw wspierające rozwój regionalnych i inteligentnych specjalizacji”.

- Kolejne unijne środki wędrują do koszalińskiej firmy, która jako jedna z pierwszych ulokowała swoją siedzibę na Strefie Ekonomicznej. Jestem przekonany, że pozyskane fundusze umożliwią przedsiębiorstwu rozwój i umocnią jego pozycję wśród branżowych gigantów nie tylko na terenie Polski, ale także i Europy. Nowa hala, nowa produkcja to nowe miejsca pracy i dalsze zmniejszenie bezrobocia w Koszalinie - przekonywał wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Przedsiębiorstwo ROMEX swoją działalnością obejmuje całokształt zagadnień związanych z odbiorem mleka, począwszy od serwisu urządzeń i produkcji gotowych instalacji, aż po sprzedaż podzespołów i materiałów eksploatacyjnych, Firma oferuje równiez certyfikowane układy pomiarowe np. do AdBlue czy wody, jak i świadczy usługi związane z produkcją zbiorników stalowych oraz konstrukcji ze stali kwasoodpornej.