Na zdjęciu stetoskop
Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie rozbuduje się. Z potężnym zastrzykiem eurofunduszy powstanie Centrum Opieki Długoterminowej. Wygoda, komfort i nowoczesność - to będzie charakteryzowało nowy szpitalny obiekt w regionie, z którego pacjenci powinni skorzystać w 2022 roku. O przedsięwzięciu opowiedzieli w czwartek, 11 lipca 2019 roku w Koszalinie, wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj oraz dyrektor placówki Robert Szank. Podczas spotkania podpisana została także umowa obejmująca unijne dofinansowanie inwestycji.
 
Centrum Opieki Długoterminowej będzie nowoczesnym dwupiętrowym obiektem w strukturach Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Pierwsza kondygnacja pomieści izbę przyjęć na oddział łóżkowy, dział rehabilitacji z salami do kinezyterapii, gabinetami terapii grupowej i indywidualnej, gabinetami specjalistycznymi oraz zapleczem z funkcjami technicznymi i technologicznymi. Na drugiej kondygnacji umiejscowiony zostanie 47-łóżkowy oddział z pokojami trzyosobowymi ze wspólnymi węzłami sanitarnymi, a także gabinetami lekarskimi, zabiegowymi i socjalnymi. W obiekcie, do którego z istniejącego kompleksu szpitalnego poprowadzi na wysokości drugiego piętra łącznik, wyposażony zostanie w dwie windy. To praktyczne rozwiązanie pozwoli z kolei na korzystanie przez pacjentów oddziału z diagnostyki i konsultacji z dziedziny innych specjalności medycznych bez potrzeby transportu na zewnątrz budynku. Wejście do nowego Centrum znajdować się będzie od ulicy Dąbrowskiego, gdzie dodatkowo przewidziano miejsca parkingowe.
 
- Pomysł pojawił się ponad dziesięć lat temu. Jak wiemy to spora i dość złożona inwestycja. Dzięki wspólnym wysiłkom, a przede wszystkim zabezpieczeniu finansowania przedsięwzięcia, głównie ze środków unijnych, startujemy z tym ważnym projektem - mówił zachodniopomorski wicemarszałek Tomasz Sobieraj. - W Polsce takich obiektów jak ten, który będzie budowany nie ma za wiele, dlatego wartość przedsięwzięcia jest tak cenna - dodał.
 
Koszaliński SZGiChP planuje rozpocząć inwestycję pod koniec grudnia 2019 roku. Poprzedzi go przetarg, który ma zostać ogłoszony w sierpniu br. Budowa potrwa do września 2022 roku. Koszt całkowity przedsięwzięcia oszacowano na prawie 14,2 mln zł. Prawie 12,7 mln zł stanowi unijne wsparcie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Pozostałą część kwoty uzupełnią środki budżetu państwa, dotacja z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz wkład własny szpitala.
 
- Ta inwestycja i wsparcie to spełnienie marzeń oraz wyjście naprzeciw potrzebom placówki. A obszar działania szpitala jest coraz większy. Trafiają do nas pacjenci nie tylko z Koszalina i okolic, ale z całego dawnego województwa koszalińskiego, a nawet z części województwa pomorskiego. Przestrzeń, o którą wzbogaci się szpital oznacza wygodę i komfort dla lekarzy, pielęgniarek, opiekunów, rehabilitantów oraz pacjentów - powiedział dyrektor jednostki Robert Szank. 
 
Projekt wpisuje się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.1 „Infrastruktura zdrowia”.