Jak rozwijać biznes? Za nami Zachodniopomorski Dzień Instrumentów Finansowych. źródło: www.zarr.com.pl

Finanse to kluczowy element każdego przedsięwzięcia biznesowego, ale to tylko jeden z czynników prowadzących do sukcesu. O tym jak zdobyć środki i jak skutecznie rozwijać swoje przedsiębiorstwo, można było usłyszeć podczas Zachodniopomorskiego Dnia Instrumentów Finansowych. Na rządnych biznesowej wiedzy przedsiębiorców czekali prywatni inwestorzy i instytucje finansowe, a także historie sukcesów i porażek, o których opowiedział m.in. Jerzy Owsiak.

– Jako jeden z pierwszych regionów w Polsce zdecydowaliśmy się zaoferować naszym przedsiębiorcom instrumenty zwrotne. Ryzykowaliśmy, bo wszyscy wtedy liczyli na dotacje a nie pożyczki. Jednak zachodniopomorscy przedsiębiorcy docenili naszą decyzję. Z początkowego pułapu 280 mln zł na rynek trafiło prawie 3 razy tyle środków. To wsparcie pomogło rozwinąć się ponad 6 tys. firm – mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który objął patronatem konferencję.

Od kilku lat jednym z wiodących tematów poruszanych podczas Zachodniopomorskiego Dnia Instrumentów Finansowych są start-upy. Tegoroczna, już ósma edycja ZDIF została w sporej części poświęcona projektowi „WeP UP! West Pomeranian ICT Start Up Hub”. To współfinansowany przez Komisję Europejską międzynarodowy projekt, realizowany przez Zachodniopomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A przy współpracy partnerów z Włoch, Niemiec i Estonii, którego celem jest stworzenie ekosystemu przyjaznego młodym, kreatywnym i innowacyjnym przedsiębiorcom.

– Na naszą konferencję zaprosiliśmy inkubatory i akceleratory z regionu, przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się o wachlarzu usług, z których mogą skorzystać .– wyjaśniał Robert Michalski, prezes ZARR S.A.

Głównym celem ZDIF jest informowanie przedsiębiorców o środkach finansowych i instrumentach, które pomagają w rozwijaniu działalności. W konferencji wzięły udział instytucje finansowe, a także prywatni inwestorzy i przedstawiciele Pośredników Finansowych. Jedną z usług finansowych, która cieszy się w ostatnim czasie sporym zainteresowaniem są poręczenia.

– Dzięki takiej formie wsparcia przedsiębiorcy z naszego regionu mają łatwiejszy dostęp do kapitału, co umożliwia im większą aktywność inwestycyjną, wzmacnia ich pozycję rynkową oraz podnosi konkurencyjność. – przekonywała Renata Zaremba, wiceprezes Zachodniopomorskiej Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.

Podczas konferencji nie zabrakło wystąpień motywacyjnych. Karol Sadaj na przykładzie revolut opowiedział „Jak challenger banks zmieniły branżę finansową”, Artur Jabłoński wyjaśnił, jak uniknąć marnowania pieniędzy w social mediach, a przedsiębiorca i inwestor Lech Kaniuk wygłosił wykład o pozyskiwaniu funduszy na działalność i dobrych relacjach między młodym przedsiębiorcą a inwestorami. Gościem specjalnym wydarzenia był Jerzy Owsiak, ikona działań społecznych i charytatywnych, który opowiedział co robić, i jak robić, aby osiągnąć zamierzony cel. Dodatkowo w specjalnym panelu poświęconym programowi „Erasmus for Young Entrepreneurs”, młodzi przedsiębiorcy dowiedzieli się jakie korzyści mogą osiągnąć uczestnicząc w zagranicznych stażach u doświadczonych przedsiębiorców z całej Europy.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej oraz środków publicznych Województwa Zachodniopomorskiego powierzonych ZARR S.A.