Przystań kajakowa w Siadle Dolnym w gminie Kołbaskowo - fot. Grzegorz Smolicz.
Spływy kajakowe stają się - po wycieczkach rowerowych czy wyprawach żeglarskich - najbardziej atrakcyjną formą turystyki na Pomorzu Zachodnim. Pozytywne zmiany to ogromna zasługa unijnego wsparcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. W tę formę wypoczynku zainwestowało wiele zachodniopomorskich samorządów. Szczecin, Goleniów, Golczewo, Karlino, Kołbaskowo, Sławno, Stargard, Świnoujście oraz Świeszyno - to najlepsze przykłady jak umiejętnie połączyć walory przyrodnicze z aktywnością mieszkańców. 
 
Rzeki: Odra, Ina, Wieprza, Grabowa, Parsęta czy Drawa, ale także zachodniopomorskie jeziora: np. Jeziora Dąbie, Łętowskie czy Szczucze to doskonałe miejsca do uprawiania aktywnej turystyki wodnej. Dzięki decyzjom Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego i unijnej pomocy RPO WZ 2014-2020 na mapie Pomorza Zachodniego przybywa kolejnych przestrzeni przeznaczonych dla miłośników kajaków. Jednym z przykładów jest przystań w Siadle Dolnym w gminie Kołbaskowo oraz zakończona właśnie budowa zespołu przyrodniczo-rekreacyjnego „Przylądek Czterech Szkieletów” na terenie Sadlińskich Łęgów w Dąbiu w gminie mieście Szczecin z pięcioma zakątkami: Jeziorna, Płońska Kępa, Sadlińskie Łęgi, Trzebuskie Łęgi i Chełszcząca.
 
- Szukamy różnych sposób, aby turyści powracali na Pomorze Zachodnie. Jak pokazują statystyki, chętnych do kolejnych odwiedzin naszego województwa nie brakuje. Jedną z propozycji poszerzających regionalną ofertę na aktywny odpoczynek jest - po żeglarskiej i rowerowej - turystyka kajakowa. Nie brakuje nam przecież akwenów, które się do tego idealnie nadają, a także pozwalają poznać bogactwo oraz różnorodność zachodniopomorskiej natury - podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
 
Te istotne dla regionu przedsięwzięcia turystyczne mogły zostać zrealizowane dzięki sporemu zastrzykowi eurofunduszy. W unijnej perspektywie 2014-2020 na powstanie nowoczesnej infrastruktury kajakowej do beneficjentów w ramach dwóch naborów wniosków trafiło ponad 16 mln zł.  W pierwszym konkursie po dofinansowanie sięgnęło pięciu beneficjentów, w drugim zaś trzech kolejnych. Oprócz wymienionych wcześniej przedsięwzięć warto wspomnieć także o innych ciekawych inicjatywach, na które z niecierpliwością czekają miłośnicy aktywnego wypoczynku na wodzie. To np. budowa przystani szlakiem elektrowni wodnych w gminie Świeszyno, budowa przystani na wyspie Karsibór w Świnoujściu czy rozbudowa przestrzeni kajakowych szlakiem Drawy i Korytnicy realizowana przez Lokalną Organizację Turystyczną Wokół Drawy.