Komunikacyjna rewolucja w Szczecinku. Autobusy, rowery, nauka jazdy.

Szczecinek czeka komunikacyjna rewolucja. Dzięki decyzji Zarządu Województwa o przyznaniu gigantycznego unijnego wsparcia, spółka Komunikacja Miejska zainwestuje w elektryczny tabor autobusowy oraz w miejski system wypożyczania rowerów. Ponadto w Szczecinku utworzona została filia Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koszalinie. W piątek, 17 marca br. z doszło w Szczecinku do ważnych spotkań w obu sprawach.

W spotkaniu dotyczącym dofinansowania autobusowo-rowerowych projektów udział wziął marszałek województwa Olgierd Geblewicz, dyrektor Komunikacji Miejskiej Szczecinek Tomasz Merk oraz burmistrz Jerzy Hardie–Douglas. Z kolei w podpisaniu umowy na powstanie terenowego ośrodka szkolenia kierowców, oprócz Olgierda Geblewicz i Jerzego Hardiego-Douglasa, uczestniczyli dyrektor koszalińskiego ZORD Eugeniusz Romanów, starosta szczecinecki Krzysztof Lis, a także radny województwa Adam Wyszomirski.

Gigantyczne wsparcie na autobusy i rowery

Szczecineckie przedsiębiorstwo zakupi za 20 mln zł 10 autobusów oraz wybuduje stację do ich ładowania. Na wymianę floty pojazdów otrzyma unijną pomoc w wysokości aż 17,5 mln zł. Przyznane wsparcie to efekt rozstrzygnięcia konkursu z działania 2.1 RPO WZ 2014-2020 związanego z poprawą mobilności miejskiej, a zarazem działaniami na rzecz łagodzenia zmian klimatu.

- W Szczecinku będzie realizowany jeden z najbardziej proekologicznych projektów dofinansowanych przez Urząd Marszałkowski. To powód do dumy, przykład do naśladowania, ale też spore wyzwanie. Miasto zdecydowało się postawić na transport elektryczny, który już dziś jest przyszłością komunikacji zbiorowej i to pomimo, że wciąż wiele samorządów podchodzi do tego typu rozwiązań z rezerwą. Znając jednak ten projekt chcieliśmy dać szansę nie tylko Szczecinkowi, ale także i sobie. Wszystko, aby przekonać się, jak autobusy elektryczne będą funkcjonowały w rzeczywistym ruchu miejskim. Cieszę się również z dofinansowania rowerów miejskich. To inicjatywa, która na pewno spodoba się mieszkańcom, bo przecież coraz chętnie przesiadamy się na jednoślady. Co jednak najistotniejsze, dzięki obu inwestycjom Szczecinek będzie niekwestionowanym liderem w działaniach rzecz ochrony środowiska na Pomorzu Zachodnim - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Klimatyzowane i niskopodłogowe pojazdy poprawią komfort jazdy oraz ograniczą emisję szkodliwych gazów.

- Przede wszystkim dziękuję marszałkowi i zarządowi województwa za podjęcie tak pozytywnych dla naszego miasta decyzji. Jestem przekonany, że cena akumulatorów, czyli główny powód dla którego dzisiaj samorządy boją się autobusów elektrycznych, za kilka kat będzie nieporównywalnie niższa niż dziś. A przypomnę, że akumulatoory w pojazdach, które kupi nasza spółka będę miały siedmioletnią gwarancję. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to nowym autobusami będziemy jeździli od pierwszego kwartału przyszłego roku - powiedział burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - To ogromne dofinansowanie dla naszej spółki, które pozwala zrealizować ambitne autobusowe plany. Nie ukrywamy zadowolenia z przekazanej przez marsząłka województwa decyzji - dodał dyrektor Komunikacji Miejskiej Szczecinek Tomasz Merk.

Przedsiębiorstwo otrzyma także ponad 1,8 ml zł na wdrożenie Szczecineckiego Systemu Wypożyczania Rowerów Miejskich. Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniesie prawie 2,2 mln zł.

Ułatwienia dla przyszłych kierowców

Dużym ułatwieniem dla mieszkańców Szczecinka i okolic będzie również utworzenie filii koszalińskiego ZORD-u, w której pierwsi kursanci zdadzą egzaminy lada chwila, bo w kwietniu 2017 roku.

- Widzieliśmy olbrzymie poparcie lokalnego społeczeństwa dla tej decyzji. Do tej pory mieszkańcy Szczecinka i okolic chcący zdobyć prawo jazdy musieli wybierać pomiędzy Koszalinem a Piłą. Sporo środków pochodzących z opłat egzaminacyjnych zamiast pozostać w naszym regionie, wędrowało do sąsiadów. Teraz będziemy mogli je przeznaczyć  na podnoszenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w okolicy. - podkreśli marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Powstanie ośrodka umożliwi prowadzenie egzaminów na prawo jazdy w kategoriach AM, A1, A2, A, B1 i B. Utworzenie ośrodka to efekt współpracy władz samorządu województwa, ZORD w Koszalinie i Powiatu Szczecineckiego.

- Podpisywane dziś umowy o utworzeniu i funkcjonowaniu Oddziału, a także o użyczeniu obiektów, to efekt wpisania się w potrzeby lokalnej społeczności. Położenie geograficzne Szczecinka może spowodować, że do powstałego oddziału kierować się będą nie tylko mieszkańcy naszego regionu, ale także osoby przystępujące dotychczas do egzaminów w WORD-ach w Pile, Bydgoszczy oraz Słupsku - zaznaczył wicemarszałek wojewóztwa Tomasz Sobieraj.

Jak przekonywali dyrektor ZORD w Koszalinie Eugeniusz Romanów i starosta szczecinecki Krzysztof Lis, ośrodek będzie dysponować wszelkim niezbędnym sprzętem, czyli biurem dla interesantów, salami egzaminacyjnymi, placem manewrowym i pojazdami egzaminacyjnymi.