Pociąg Europejski, czyli ósma hybryda dla Pomorza Zachodniego, już na trasie
Kolejny pociąg z podwójnym napędem - elektrycznym i spalinowym - wyruszył na zachodniopomorskie szlaki kolejowe. To już ósma hybryda zakupiona przez samorząd województwa. Wygodna, nowoczesna, przyjazna środowisku. I z efektownym malowaniem. Gwiazdy z unijnej flagi przypominają, że Polska i Pomorze Zachodnie są częścią Europy. A zakupy nowoczesnego taboru są finansowane z funduszy UE. Uroczyste powitanie Pociągu Europejskiego odbyło się we wtorek na stacji Szczecin Główny.
 

Najnowsza hybryda zajechała na tor 3 przy peronie 1 szczecińskiego dworca tuż przed południem. Prezentacja odbyła się w wyjątkowej oprawie - niebieskich europejskich barwach i przy dźwiękach „Ody do radości” w wykonaniu zespołu 3MA. Były też aktorskie popisy Adama Dzieciniaka i Sławomira Krzywiźniaka, którzy rozbawili pasażerów skeczem „Informacja Kolejowa”, napisanym pół wieku temu przez Stanisława Tyma. Później też było radośnie, ale już we współczesnej scenerii, czyli w nowoczesnym wnętrzu pociągu i na efektownie oświetlonym peronie.

 

- Dojechała do nas hybryda europejska. Kolejny, ósmy już pociąg z serii hybryd. Jako pionierzy w Polsce zakupiliśmy je na potrzeby obsługi połączeń regionalnych na Pomorzu Zachodnim. To jest element konsekwentnie, od już ponad 10 lat, realizowanej polityki polepszenia standardu połączeń - przypomniał na wstępie marszałek Olgierd Geblewicz. - Dzięki temu dziś możemy powiedzieć, że jeździmy najnowocześniejszą flotą w Polsce. Że nasi pasażerowie mogą korzystać z pociągów nie tylko nowoczesnych, ale i ekologicznych.

Marszałek zauważył, że liczba pasażerów w pociągach regionalnych rośnie.

- Te pojazdy to bardzo dobra alternatywa dla samochodów. W ostatnim czasie paliwo w Polsce do najtańszych nie należy. Wszyscy odczuwamy rosnące koszty zakupu benzyny, oleju napędowego. Dlatego odnotowujemy wzrost liczby pasażerów w pociągach regionalnych - poinformował Olgierd Geblewicz. - Pojazdy hybrydowe oszczędzają paliwo. Spalają znacznie mniej oleju napędowego niż klasyczne szynobusy. Co powoduje dwie korzyści. Korzyść w wymiarze ekonomicznym i korzyść w ochronie środowiska. Kupujemy hybrydy, by chronić środowisko naturalne i nasze kieszenie - podkreślił marszałek.

Europejskie fundusze na wielką flotę

Gospodarz uroczystości wyjaśnił też, dlaczego pociąg zdobią europejskie złote gwiazdy. A w przestrzeni pasażerskiej umieszczone zostały specjalne grafiki, przedstawiające np. Morskie Centrum Nauki czy Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, czyli projekty realizowane ze środków unijnych.

- Wszystkie 70 pojazdów, które kupiliśmy dla Pomorza Zachodniego w ostatnim dziesięcioleciu, było współfinansowanych z Funduszy Unii Europejskiej. Winniśmy o tym pamiętać, że dzięki naszemu członkostwu w UE możemy korzystać z tych dobrodziejstw i dlatego nazwaliśmy ten pociąg europejskim. W takich barwach będzie on jeździł po Pomorzu Zachodnim. By podkreślać to, że jesteśmy dumnymi Europejczykami na Pomorzu Zachodnim, że chcemy być w UE - stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz.
 
Wicemarszałek Tomasz Sobieraj przypomniał, że samorząd województwa zakupił już 48 nowoczesnych pociągów z Newagu. A do końca roku ma być ich 52.
 
- To jest naprawdę wielka flota i zarządzanie nią to wielkie wyzwanie, które wymaga doskonałej współpracy między trzeba podmiotami: urzędem marszałkowskim, producentem pociągów i operatorem, czyli POLREGIO - podkreślił Tomasz Sobieraj. - Chcę bardzo podziękować Wydziałowi Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego, w osobie pani dyrektor Jadwigi Rajkiewicz, prezesowi NEWAGu panu Zbigniewowi Konieczkowi i dyrektorowi Zachodniopomorskiego Zakładu POLREGIO Andrzejowi Chańce.
 

Będzie jeszcze superkondensator

 
Prezes Newagu, który po raz kolejny gościł w Szczecinie na premierze nowego pojazdu, tym razem przygotował wyjątkową niespodziankę. Poinformował, że ósma hybryda wyprodukowana dla Pomorza Zachodniego jest przystosowana do zamontowania tzw. superkondensatora. I wkrótce pociąg zyska to nowoczesne urządzenie.
 
- Co to spowoduje? Między innymi to, że do 60 kilometrów na godzinę pociąg będzie korzystał z energii zgromadzonej w superkondensatorze podczas hamowania. Czyli rozpędzając pociąg, jedziemy za darmo. Policzyliśmy korzyści. Jeżdżąc tym pociągiem między Goleniowem a Kołobrzegiem, w ciągu roku zaoszczędzimy 250-300 ton paliwa i zredukujemy emisję dwutlenku węgla o jakieś 550 ton!. Tylko na tej jednej trasie - wyjaśnił prezes Zbigniew Konieczek.
 
O godzinie 12.45 hybryda wyruszyła właśnie do Kołobrzegu. I tam będzie ją można spotkać najczęściej. Dlaczego? Ponieważ tylko do Goleniowa pociągi jeżdżą „pod prądem”, a dalej - przez Nowogard, Płoty, Gryfice, Trzebiatów - linią niezelektryfikowaną (402). Pojazdy z podwójnym napędem stworzone są do obsługi właśnie takich połączeń. Możliwość zmiany źródła zasilania pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i znacząco ograniczyć emisję zanieczyszczeń. Hybrydy na torach to również komfort i bezpieczeństwo podróżnych oraz ułatwienia w organizacji przewozów.
 

Bursztynowa, ekologiczna, morska, europejska

 
Dwunapędowe zespoły trakcyjne 36 WEh, wyprodukowane przez nowosądecki NEWAG, kursują po Pomorzu Zachodnim od stycznia 2021 r. Wtedy zadebiutowały dwie hybrydy - bursztynowa i limonkowa (oryginalne malowanie symbolizuje naturalne skarby regiony i troskę o środowisko). Do końca ubiegłego roku samorząd województwa zakupił jeszcze pięć takich nowoczesnych pojazdów (w tym „morski” pociąg z błękitną i niebieską malaturą imitującą krople wody). Umowa z firmą NEWAG SA przewidywała tzw. opcje (2+5+5) i Zarząd Województwa zdecydował o zakupie jeszcze pięciu hybryd. Pierwszą z nich powitaliśmy 14 czerwca. Kolejne zostaną dostarczone do końca roku.
 
Hybrydy obsługują połączenia Szczecin - Kołobrzeg - Koszalin, Szczecin - Szczecinek i Szczecin - Piła. Mogą również kursować do portu lotniczego w Goleniowie.
 

Redukcja zanieczyszczeń


Jedna hybryda (bez superkondensatora) to redukacja emisji zanieczyszczeń o 338 ton dwutlenku węgla! (Przy średnim rocznym przebiegu 150.000 km, z czego około 40,7% przypada na odcinki zelektryfikowane.) Zmniejszenie emisji tlenku azotu szacuje się na 650 kg. Tlenku węgla - ok. 52 kg. Dzięki możliwości zmiany napędu ze spalinowego na elektryczny - do atmosfery nie trafia ok. 130 kilogramów sadzy.
 

Klimatyzacja, internet, rowery


W hybrydach jest 150 miejsc siedzących (ogółem 302) i przestrzeń do przewozu 10 rowerów. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację, internet bezprzewodowy, monitoring, elektroniczny system informacji pasażerskiej, sygnalizację przeciwpożarową, defibrylator, rampy ładunkowe dla wózków.

Hybrydowy napęd tworzą cztery elektryczne silniki trakcyjne o łącznej mocy 1600 kW zasilane z sieci elektrycznej za pomocą odbieraka prądu oraz jednostka napędowa składająca się z dwóch silników spalinowych i generatorów prądu, która zasila silniki elektryczne na odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej.
 
Pojazdy wyposażone są w najnowocześniejsze urządzenia i systemy bezpieczeństwa ruchu (ETCS), a ich maksymalna prędkość to: 160 km/h (napęd z sieci trakcyjnej) i 120 km/h (silniki diesla).
Przyśpieszenie: elektr. ≥1,0 m/s2 / spalin. ≥0,4 m/s2
 

Ogromne pieniądze na nowoczesny tabor

 
Od 2010 roku Województwo Zachodniopomorskie na zakup 69 pojazdów szynowych przeznaczyło 1,2 mld zł (brutto). Wartość pięciu pociągów hybrydowych, które mają zostać dostarczone w tym roku to 123 mln zł (brutto). Zakupy nowoczesnego taboru są możliwe dzięki Funduszom Europejskim.
 
Ósma hybryda zakupiona przez samorząd województwa we wrześniu br. zaprezentuje się na europejskich salonach - pojazd z superkondensatorem (i wielkimi napisami Pomorze Zachodnie na kadłubie) będzie atrakcją Międzynarodowych Targów Techniki Transportowej - InnoTrans 2022 w Berlinie.