Na zdjęciu: Wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj (drugi z lewej) oraz prezes koszalińskiego MZK Andrzej Bacławski (drugi z prawej) podpisują umowę
Ponad 9 mln zł otrzyma Miejski Zakład Komunikacyjny w Koszalinie od władz samorządu województwa. Środki pochodzące z Programu Regionalnego przeznaczone zostaną na budowę nowoczesnego centrum przesiadkowego przy ul. Wąwozowej oraz zakup kolejnych nowych autobusów. Umowy przyznające unijne dofinansowanie podpisane zostały w czwartek, 29 sierpnia 2019 roku w Koszalinie. Podpisy na dokumentach złożyli wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj i prezes MZK Andrzej Bacławski.
 
Koszt zmian oszacowano na 16 mln zł. Urząd Marszałkowski z puli eurofunduszy przeznaczy na nie ponad 9 mln zł.
 
- Obie inwestycje to przede wszystkim wygoda, komfort i ułatwienia transportowo-komunikacyjne dla mieszkańców Koszalina - przyznał wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.
 

Ulica Wąwozowa z nowoczesnym węzłem przesiadkowym


Projekt zakłada powstanie centrum przesiadkowego, infrastruktury systemu Bike&Ride z 36 stanowiskami postojowymi dla rowerów oraz obiektu „parkuj i jedź” ułatwiającego dojazd do centrum miasta. Inwestycja uwzględnia również budowę nowych dróg dla cyklistów przy ul. Wąwozowej oraz modernizację istniejących tras przy ul. Władysława IV. Ponadto w tym miejscu Koszalina przewidziano przebudowę obecnego skrzyżowania, co usprawnić ma ruch przy nowym węźle komunikacyjnym, w tym przy zlokalizowanej tam stacji paliw.
 
Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 6,7 mln zł. Urząd Marszałkowski - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 - dołoży do utworzenia nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej  prawie 4 mln. Prace przy inwestycji trwają i mają się zakończyć do grudnia 2019 roku.
 
- Cieszę się, że kolejne podejście do budowy węzła zakończyło się pomyślne. To niełatwa inwestycja, dlatego zdecydowaliśmy o podziale działań na etapy, by udało się znaleźć jej wykonawcę. Miejsce przy ulicy Wąwozowej zmieni się bardzo mocno. Co ważne dla pasażerów, będzie nowoczesne i funkcjonalne - przekonywał prezes MZK Koszalin Andrzej Bacławski.
 

Kolejnymi nowymi autobusami w podróży po mieście


Tabor komunikacyjny w Koszalinie wzbogaci się o kolejnych 5 pojazdów. Nowe autobusy, które pojawić się mają jeszcze w tym roku, wyposażone zostaną w napęd hybrydowy zarówno spalinowy spełniający normy Euro VI, jak i elektryczny. Posiadać będą klimatyzację, niską podłogę oraz wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
 
Koszt transportowej inwestycji wyniesie 9,4 mln zł. Urząd Marszałkowski, ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, przeznaczy na zakup prawie 5,5 mln zł. Warto dodać, że z pomocą eurofunduszy już w 2017 roku MZK w Koszalinie nabył 7 nowoczesnych pojazdów. Ich wartość to blisko 7 mln zł, a dofinansowanie wyniosło wówczas ponad 4 mln zł. 
 
Zadania wpisują się w założenia 2 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Gospodarka niskoemisyjna działanie 2.3 „Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu w ramach Strategii ZIT dla Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego”.