Świnoujście nieustannie podnosi swoją atrakcyjność. Promenada zdrowia to nowa wizja przestrzeni publicznej, która ma zachęcić jeszcze większą ilość osób do odwiedzin nadmorskiego kurortu. Poprawić się też ma połączenie drogi krajowej nr 93 z terenami portowymi we wschodniej części miasta. Kolejny raz z pomocą inwestycjom przyjdą eurofundusze Urzędu Marszałkowskiego. M.in. obu tym przedsięwzięciom poświęcone zostało spotkanie marszałka Olgierda Geblewicza oraz prezydenta Janusza Żmurkiewicza. Doszło do niego w Świnoujściu w piątek, 6 kwietnia 2018 roku.

Miasto Świnoujście nie przestaje inwestować z myślą o mieszkańcach i turystach. Kolejne dwa przedsięwzięcia drogowo-turystyczne kosztować będą ponad 33 mln zł. 8 mln zł przekaże Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekty wpisują się w założenia 4 i 5 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Naturalne otoczenie człowieka” oraz „Zrównoważony transport”.

- Bardzo cieszę się, że po raz kolejny odwiedzam Świnoujście z dobrymi informacjami. Poprzednia moja wizyta, pod koniec grudnia ubiegłego roku, również dotyczyła dofinansowania inwestycji. Nie mam cienia wątpliwości, że nasze zachodniopomorskie kurorty mogą mierzyć bardzo wysoko. Wierzę, że już wkrótce będą to najatrakcyjniejsze kurorty w basenie Morza Bałtyckiego - podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Według danych, już 10 procent PKB naszego województwa stanowi turystyka, a Świnoujście ma w tym swoje zasługi - dodał.

Promenada dla zdrowia

Promenady zdrowia to rozwiązanie oparte na oryginalnej koncepcji architektonicznej, które pozwoli na stworzenie infrastruktury wykorzystującej w pełni endogeniczny potencjał dzielnicy nadmorskiej Świnoujścia. Bliskie położenie morskiego brzegu, bardzo lecznicze w tym miejscu dla dróg oddechowych powietrze  i efektowne zagospodarowanie terenu to największe atuty inwestycji. Ten niezwykle ciekawie zapowiadający się turystyczny produkt ma być gotowy w ostatnim kwartale br.

Całkowicie nowy trakt spacerowy o długości prawie 1 kilometra powstanie pomiędzy ulicami: Stanisława Małachowskiego oraz Powstańców Śląskich, czyli równolegle do istniejącej w bliskiej odległości historycznej promenady i ścieżki na wydmach. Promenadę zdrowia i zaplanowaną również do modernizacji dzięki unijnemu wsparciu promenadę zabytkową, połączą dodatkowo cztery przejścia. Nowoczesna infrastruktura dla zdrowia to przede wszystkim: trampoliny ziemne, urządzenia rekreacyjne jak równoważnie czy siłownie plenerowe, stoliki szachowe, ścieżki pieszo-rowerowe i rolkowe, gry interaktywne, fontanny, źródełka wody pitnej czy wygodne ławki.

Koszt realizowanego obecnie przedsięwzięcia wyniesie ostatecznie 20,7 mln zł (początkowo zakładano kwotę ponad 9,5 mln zł, ale wzrosły koszty robót, materiałów i pracowników). Unijne dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego to blisko 3,5 mln zł. Miasto Świnoujście już wybrało wykonawcę robót. Wykona je konsorcjum firm MCC i Molewski Włocławka/Chodecz.

- Nie możemy stać w miejscu, bo to oznacza cofanie się. Musimy inwestować i rozwijać się - zaznaczył prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Infrastruktura dla lepszej komunikacji

Poprawie ulegnie połączenie drogi krajowej nr 93 z terenami portowymi położonymi we wschodniej części wyspy Uznam. Inwestycja na długości prawie 1,3 km obejmie rozbudowę istniejącego odcinka ul. Steyera oraz budowę brakujących fragmentów łączących arterię z ul. Krasiborską (drogą krajową nr 93) i z ul. Wybrzeże Władysława IV (w kierunku centralnej i północnej części miasta).

Realizację projektu zaplanowano od czerwca 2018 roku do grudnia 2019 roku. Nowe infrastruktura ułatwi dostęp do terenów portowych, usprawni poruszanie się między nimi (ul. Daszyńskiego, ul. Lutycka, Centrum Usług Mulnik) a także zredukuje natężenie ruchu na ul. Grunwaldzkiej. Koszt zmian to prawie 12,8 mln zł, z czego 4,4 mln zł stanowić będzie unijna dotacja Marszałka Województwa.