W Międzyzdrojach będzie jeszcze piękniej

Kto nie zna Alei Gwiazd w Międzyzdrojach? Słynna aleja to głównych atrakcja jednego z najpopularniejszych kurortów zachodniopomorskiego wybrzeża. Już niedługo zrobi się tam jeszcze piękniej. Teren wokół alei zostanie na nowo zagospodarowany, powstanie m.in. kładka na wydmach i zejście na plażę. W czwartek 28 grudnia br. w Międzyzdrojach podpisana została umowa o dofinasowanie inwestycji ze środków unijnych.

Międzyzdroje odwiedził marszałek Olgierd Geblewicz, który wraz z Leszkiem Doroszem, burmistrzem Międzyzdrojów złożył podpisy pod umową. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 7,5 mln zł, a unijne wsparcie sięgnie sumy niemal 3,5 mln zł. Środki przyznał Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, który zarządza Regionalnym Programem Operacyjnym WZ.

Projekt zakłada zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w rejonie Alei Gwiazd poprzez budowę kładki pieszej na wydmach, zejścia na plażę, oświetlenia, małej architektury (murki, siedziska, ławki, śmietniki itp.), stałej sceny i tablicy multimedialnej. Prace mają zakończyć się jesienią 2018 roku.

- Rozwój branży turystycznej widoczny jest przede wszystkim poprzez skalę inwestycji indywidualnych. Ale dobra współpraca samorządów z prywatnymi przedsiębiorcami i skuteczne wykorzystanie środków unijnych, to równie ważne elementy składające się na progres. W poprzedniej perspektywie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2014 na turystykę przeznaczyliśmy kwotę niemal 287 mln zł. A w tej trwającej, na lata 2014-2020 już rozdysponowaliśmy 150 mln zł na projekty związane z turystką – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Aleja Gwiazd powstała w 1996 roku, podczas pierwszego Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd. Inspiracją do jej stworzenia były światowej sławy miejsca poświęcone gwiazdom kinematografii - hollywoodzki Bulwar i Aleja Gwiazd w Cannes. Od tego czasu każdego roku w lipcu, podczas kolejnych edycji Festiwalu, najbardziej zasłużeni polscy aktorzy oraz słynni przedstawiciele świata kultury pozostawiają odciski swych dłoni na pamiątkowych płytach. Jest już ich ponad sto. Wyjątkowego klimatu temu miejscu nadają także pomniki poświęcone wybitnym postaciom polskiego kina, w tym nieżyjącym już gwiazdom. Wśród tych upamiętnień m.in. ławeczka Gustawa Holoubka, pomnik Juliusza Machulskiego, w roli kasiarza Kwinty, oraz pomnik Krzysztofa Kolbergera.

Projekt „Rozwój turystyczny Gminy Międzyzdroje w oparciu o jej endogeniczne potencjały -zagospodarowanie Alei Gwiazd oraz wykonanie ścieżki na wydmach” realizowany jest w ramach Osi 4 Naturalne otoczenie człowieka, Działania 4.9 Rozwój zasobów endogenicznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 - 2020.