Marszałek województwa Olgierd Geblewicz składa podpis, który uruchamia kolejny etap realizacji sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego.

Dobra współpraca z włodarzami blisko siedemdziesięciu gmin i powiatów wprowadza projekt utworzenia sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego do kolejnego etapu realizacji. W efekcie do dyspozycji rowerzystów będzie ponad 1000 kilometrów powiązanych ze sobą tras, pozwalających na krótkie wycieczki i dłuższe wyprawy po najatrakcyjniejszych turystycznie zakątkach regionu. We wtorek, 12 kwietnia marszałek województwa Olgierd Geblewicz spotkał się ze starostami, burmistrzami i wójtami, by podpisać pierwsze porozumienia oraz przedstawić aktualny stan prac. Zapowiedział też zaangażowanie mieszkańców Pomorza Zachodniego w projekt. 

Współpraca do realizacji rowerowego celu

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz przypomniał, że pierwotnie idea koncepcji sieci tras rowerowych zrodziła się w murach Urzędu Marszałkowskiego, ale już wtedy zakładano jej realizację w partnerstwie z samorządowcami z Pomorza Zachodniego. W celu stworzenia koncepcji zostało zinwentaryzowanych kilkaset kilometrów tras rowerowych w regionie, a wyniki prac naniesiono na interaktywną mapę (mapa na bieżąco jest aktualizowana). Na podstawie zebranych danych wytyczono cztery priorytetowe trasy pozwalające na spędzenie na rowerze nawet dwutygodniowego urlopu.

Chęć wspólnego udziału w tworzeniu sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego zgłosiło blisko 70 gmin i powiatów, deklarując swoje administracyjne i finansowe zaangażowanie. We wtorkowej konferencji wzięli udział przedstawiciele samorządów, leżących głównie na zachodnich szlakach – Trasie Pojeziernej oraz Trasie Myśla-Tywa-Odra- Zalew.

– Trasy te pozwolą na wyjechanie ze Szczecina i dojechanie nimi nad morze lub podróże na południe, by połączyć się z siecią tras niemieckich – wyjaśniała pełnomocnik marszałka ds. komunikacji rowerowej Wanda Nowotarska.
– Mam nadzieję, że koncepcja w przyszłym roku wejdzie w etap budowy. Faza partnerstwa pozwoli nam przygotować pod względem formalnym, dokumentacyjnym i finansowym realizację tego ambitnego przedsięwzięcia – podkreślał na konferencji marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Jako Województwo Zachodniopomorskie weźmiemy na siebie główny ciężar prowadzenia wszelkich procedur administracyjnych, a więc przygotowania dokumentacji. Realizacja tego planu nie będzie jednak możliwa bez dobrej współpracy z samorządowcami – mówił marszałek.

Realizacja koncepcji tras rowerowych finansowana będzie z trzech źródeł – środków unijnych (85%), samorządu województwa zachodniopomorskiego (7,5%) oraz gmin i powiatów przystępujących do projektu (7,5%).

Pierwszym źródłem finansowania, jakie zostało uruchomione na realizację sieci tras to środki Regionalnego Programu Operacyjnego. Alokacja z działania 4.6 w wysokości 10 mln europozwoli na dofinansowanie budowy ponad 70 km dróg rowerowych. Funkcję lidera, w imieniu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, będzie pełnić Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich.
– ZZDW będzie pilotował całe przedsięwzięcie pod względem techniczno-organizacyjnym – wyjaśniał marszałek Olgierd Geblewicz.

Jednym z ciekawszych odcinków, jakie mogą zostać zrealizowane w wyniku dofinansowania będzie budowa niemal 40 km drogi rowerowej na starym nasypie kolejowym pomiędzy mostem w Siekierkach a Trzcińskiem-Zdrojem oraz budowa 15 km drogi rowerowej po nasypie kolei wąskotorowej na ternie Powiatu Stargardzkiego do Ińska. Środki z RPO pozwolą także na uzupełnienie 20 km luk wschodniej części Trasy Nadmorskiej oraz uzupełnienie luk umożliwiających przejazd rowerem ze Szczecina do Stargardu.  

Marszałek w czasie konferencji prasowej zapowiedział, że w realizację koncepcji, oprócz samorządowców, chce włączyć mieszkańców województwa w opracowanie nazw dla realizowanych tras.

Trasa Myśla-Tywa-Odra-Zalew

Trasa stanowi alternatywę dla trasy wzdłuż Odry. Przebiega od Świnoujścia przez Międzyzdroje, a następnie wschodnią częścią Zalewu Szczecińskiego i Jeziora Dąbie. Łączy morze poprzez Wolin, Stepnicę i Lubczynę ze stolicą województwa. Następnie trasa biegnie ze Szczecina przez Gryfino, Banie, Trzcińsko-Zdrój i Dębno do granicy województwa w okolicy Kostrzyna nad Odrą. Pomiędzy Gryfinem a Trzcińskiem-Zdrojem trasa biegnie wzdłuż Doliny Tywy, głównie po nasypach zlikwidowanej kolei. Trasa ta łączy trasę nadmorską z trasą prowadzącą z okolic Cedyni do Szczecinka. Przebiega przez kompleksy leśne i tereny rolnicze o lekko pagórkowatym krajobrazie. Trasa przebiega przez Swobnicę gdzie znajduje się zamek Joannitów oraz Chwarszczany, słynne z komandorii Templariuszy.

Trasa Pojezierna

Ma dwie odnogi w zachodniej części województwa  jedną biegnącą od granicy z Niemcami przez Szczecin i  Stargard w kierunku Pojezierza Ińskiego,  drugą od granicy z Niemcami w okolicach Cedyni przez Myślibórz, Barlinek, Choszczno w kierunku Ińska, gdzie łączy się z odnogą „szczecińską”. Dalej trasa przebiega przez Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek do Szczecinka i w gminie Biały Bór dochodzi do granicy z województwem pomorskim. Trasa łączy główne ośrodki miejskie (Szczecin, Stargard) z największym miastem leżącym przy wschodniej granicy województwa – Szczecinkiem oraz Parki Krajobrazowe (Cedyński, Barlinecko - Gorzowski, Iński i Drawski) oraz obszary o wysokich walorach krajobrazowych.

Goście konferencji

Konferencja odbyła się z udziałem: burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego, wójta BoleszkowicJana Krzywickiego, wójt Bań Teresy Sadowskiej, burmistrza Cedyni Gabrieli Kotowicz,burmistrza Chojny Adama Fedorowicza, burmistrza Choszczna Roberta Adamczyka, burmistrza Dębna Piotra Downara, wójt Dobrej Teresy Dery, zastępcy burmistrza GoleniowaTomasza Banacha, zastępcę burmistrza Gryfina Tomasza Milera, wójta  KołbaskowaMałgorzaty Schwarz, burmistrza Morynia Józefa Piątka, burmistrza Myśliborza Piotra Sobolewskiego, burmistrza Pełczyc Mirosława Kluki, Starosty Łobeskiego Pawła Marka, zastępcy prezydenta Stargardu Rafała Zająca, Starosty Stargardzkiego Ireneusza Rogowskiego, burmistrza Stepnicy Andrzeja Wyganowskiego, burmistrz Suchania Stanisławy Bodnar, zastępcy Prezydenta Miasta Szczecina Marcina Pawlickiego, burmistrza Trzcińska-Zdroju Zbigniewa Kitlasa, burmistrz Węgorzyna Moniki Kuźmińskiej oraz przewodniczącego grupy zarządzającej projektem Koncepcji sieci tras rowerowych Pomorza  ZachodniegoKrzysztofa Barczyka.

Wszystkie dostępne informacje o Koncepcji sieci tras rowerowych dostępne są pod adresem: www.rowery.wzp.pl