Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie unowocześnia swój tabor. Osiem nowych ambulansów pospieszy z pomocą ratującą ludzkie życie w siedmiu zachodniopomorskich powiatach. Transportowo-medyczny nabytek to kontynuacja działań prowadzonych przez pogotowie od lat. Uroczyste oddanie pojazdów do użytku nastąpiło w Szczecinie, w środę, 7 lutego 2018 roku. Udział w nim wziął marszałek Olgierd Geblewicz, członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska oraz dyrektor WSPR Roman Pałka.

Nowe ambulance to karetki marki Mercedes-Benz Sprinter 319 CDI. Na wyposażeniu każdej z nich jest wysokiej klasy sprzęt medyczny m.in. defibrylator z możliwością teletransmisji zapisu EKG, urządzenie do automatycznego ucisku klatki piersiowej, kardiomonitor, respirator, pompa infuzyjna, nosze podbierające, deska ortopedyczna, krzesełko transportowe, program lokalizacji pojazdu oraz sprzęt teleinformatyczny do obsługi systemu SWD PRM. Koszt pojedynczego auta to ponad 620 tys. zł.

- To już tradycja, że na początku każdego roku spotykamy się na przekazaniu nowych karetek, które ratują ludzkie życie na Pomorzu Zachodnim. Doceniamy fakt, że zachodniopomorskie pogotowie jest tak świetnie zorganizowane, a Stacja stawiana jest w innych regionach kraju za wzór do naśladowania. Wpływ na tę sytuacje mają z pewnością inwestycje w tabor i infrastrukturę. Nie byłoby jednak takiego efektu, gdyby nie doświadczenie i pełne zaangażowanie kadry medycznej pracującej przecież w niezwykle trudnych warunkach - zaznaczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Pojazdy docelowo trafią w do siedmiu powiatów Pomorza Zachodniego. Auta zasilą flotę karetek w poszczególnych filiach WSPR. Będą to: Szczecin, Koszalin, Chojna, Mieszkowice, Złocieniec, Niechorze, Międzyzdroje i Tuczno.

- Wymiany taboru dokonujemy cyklicznie. To konieczność, aby szybko, sprawnie i skutecznie dotrzeć z pomocą do potrzebujących - przyznał dyrektor WSPR w Szczecinie Roman Pałka.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego modernizuje medyczny tabor każdego roku. W ubiegłym oddała do eksploatacji 13 karetek, w tym ambulans bariatryczny służący do przewozu osób z otyłością. W sumie w latach 2010-2017 Stacja przeznaczyła na wymianę swojej floty blisko 60 mln zł. Wzbogaciła się o ponad 100 nowoczesnych aut. Obecnie pogotowie dysponuje 149 wysokospecjalistycznymi pojazdami. Rocznie wykonują one prawie 200 tys. wyjazdów ratujących życie, przejeżdżając nawet 5 mln km.